ଓଡ଼ିଶା ମୋ ପରିବାର ପ୍ରୟାସରେ ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଲେ ୩୩ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ

1 min read

ରାୟଗଡା: ମୋ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣୁପୁର ବିଧାୟକ ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗୁଣୁପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ୩୩ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ। ଉଦ୍ଧାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ରହିଛନ୍ତି ୧୨ ଜଣ ଓ ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ରହିଛନ୍ତି ୨୧ ଜଣ ଶ୍ରମିକ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ଜଣ ନାବାଳକା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏମାନେ ସମସ୍ତ ନାବାଳକ ପାଠ ପଢୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗୁଣୁପୁର ବିଧାୟକ । ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ରୁ କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ହୋଇ ଆନ୍ଧ୍ରର ଲାଙ୍କାଭାନିଦିବାରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା  ।

ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆନ୍ଧ୍ରର ଗୁଣ୍ଟୁର ଜିଲ୍ଲାର ଲାଙ୍କାଭାନିଦିବା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ଏକ ଚିଙ୍ଗୁଡି ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ୍ ସେଣ୍ଟର ରେ କାମ କରୁଥିବା ଗୁଣୁପୁର ଓ ଗଜପତିର ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା  । ଫଳରେ ୬ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମୃତକ ପରିବାର କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ର କ୍ଷତି ପୁରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ଦେଶରେ ମୋ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣୁପୁର ବିଧାୟକ ରଘୁନାଥ ଗମାଙ୍ଗ ଓ ବିଜେଡି ଜିଲ୍ଲା ଛାତ୍ର ସଭାପତି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ମୃତକ ମାନଙ୍କ କ୍ଷତିପୁରଣ ଉପରେ ସେଠାକାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରି ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସେଠାରେ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ମାଲିକ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ପୁରଣ ଦେବା ପାଇିଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଣ୍ଠିରୁ ୩ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ପୁରଣ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେଠାରେ ଶବ ସତ୍କାର କରି ଆଜି ମୋ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଗୁଣୁପୁରକୁ ବିଧାୟକ ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ରଘୁନାଥ ଗମାଙ୍ଗ ୩୩ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଗୁଣୁପୁର କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି। ଗୁଣୁପୁର ଅଭିମୁଖେ ମୋ ପରିବାର ର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଅରୁପ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗସ୍ତ କରି ଗୁଣୁପୁର ପୁର୍ତ୍ତବିଭାଗ ଡାକ ବଙ୍ଗଳା ଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ନିଳନୀ କରି ମୃତକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ପରିବାର କର୍ତୁପକ୍ଷଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ପୁରଣ ରାଶି ଦେବା ସହ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରେଡ୍କ୍ରସ୍ ଫଣ୍ଡ ରୁ ୨୦ ହଜାର ଓ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା ରୁ ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅପରପକ୍ଷେ ଆଗକୁ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅରୂପ ପଚ୍ଚନାୟକ  । ସେହିପରି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଶ୍ରମିକ ମାନେ କିପରି ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଘଟିବାକି ନଯିବେ ସେନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  । ସେହିଭଳି  ଦାଦନ ଚାଲାଣ ଉପରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ କଡା ନଜର ରଖିବା ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖଛନ୍ତି ଅରୁପ ପଟ୍ଟନାୟକ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner