ଆମେରିକାରେ ଟିକ୍‌-ଟକ୍ ବନ୍ଦ ହେବନାହିଁ: ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲେ ଫେଡରାଲ୍ କୋର୍ଟ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକାରେ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ ଚାଇନିଜ୍ ଭିଡିଓ ସେୟାରିଂ ଆପ୍ ଟିକ୍-ଟକ୍ । ଏ ନେଇ ଆମେରିକାର ଫେଡରାଲ୍ କୋର୍ଟ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଟିକ୍-ଟକ୍ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ । ଯାହା ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲା କମ୍ପାନୀ ।  ଆଉ ଏହି ମାମଲା ଶୁଣାଣି ଆମେରିକୀୟ ଫେଡରାଲ କୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

TikTok says it's suing US over ban, is no security threat | Technology News,The Indian Express

ଆମେରିକାରେ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଆମେରିକାର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ  ଟିକ୍-ଟକ୍ କିଣିବା ଦିଗରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଦାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଟିକ୍‌ଟକ୍ କିଣିନିଅନ୍ତି ତା’ ହେଲେ  ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇନଥାନ୍ତା । ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୮ରେ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମୟ ଅବଧି ଶେଷ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଗୋଟେ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟକ୍‌ ଟକ୍ ବ୍ୟାନ୍ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଫେଡରାଲ୍ କୋର୍ଟ । କୋର୍ଟ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକାରେ ଲୋକେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଆହୁରୀ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆପ୍ କିଣିବା ନେଇ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କେମିତି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଳଗାଯାଇପାରିବ? ଏହି ସବୁ ଦିଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନଲଗାଯିବାକୁ କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ରାୟ ଶୁଣାଯାଇଛି ।

ଲୋନ ମୋରାଟୋରିୟମ ମାମଲା : ୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ସମୟ ମାଗିଲେ ସରକାର

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close Bitnami banner